“Në trupin e Learit ka patur mavijosje”, eksperti: Nëse i ndaluari nuk ndihet mirë duhet shoqëruar në spital

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 21.10.2022, 21:19

Vdekja e 32-vjeçarit Lear Kurti në duart e Policisë së Shtetit është shoqëruar me shumë pikëpyetje dhe kontradita në deklaratat e institucioneve zyrtare.

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço ka folur në lidhje me procedurat e bëra nga punonjësit e Policisë. Gjatë një emisioni televiziv ai ka treguar për etapat e procedurës së të një arrestuari, duke e konkretizuar edhe me rastin e Kurtit.

Ai thotë se nëse një i arrestuar ndihet keq nga ana shëndetësore, atëherë punonjësit e Policisë duhet ta devijonë internerarin e tyre, dhe i arrestuari duhet dërguar në spital dhe jo në Komisariat.

Ka një procedurë teknike që duhet ndjekur nga Policia e Shtetit, dhe që ndodhet në manualin e procedurave standarte. Është miratuar diku në 2019-tën, me një urdhër të drejtorit të Policisë, por nuk bëhet publike sepse konisderohet si sekret shtetësor.
Në rastin e Kurtit ka shumë kontradita. Një rol të rëndësishëm ka spitali dhe ambulanca, përmes procesverbaleve mund të shokojmë se kur shkon autoambulanca, sa është vonuar, etj.
Edhe kur një person ndalohet, dhe duhet ta prangosësh, pasi e prangos duhet ta pyesësh “Si i ka prangat?”. Ajo çfarë ka ndodhur në rastin e Kurtit, është se ka pasur një mavijosje në trupin e të ndjerit. Nëse e fut në makinë dhe ai ndjen shqetësime, duhet ta pyesësh sërish nëse ndihet mirë. Më pas nëse sheh se ka simptoma shëndetësore, dhe jo vetëm emocionale atëherë punonjësit e Policisë duhet ta devijojnë internerarin dhe duhet të shkojnë në spital.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit