Vdekjet e bujshme të shqiptarëve në duart e Policisë së Shtetit!

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 21.10.2022, 17:08

Vdekja e Lear Kurtit në duart e policisë nuk është rasti i parë i ndodhur në këto vitet e fundit. Më e bujshmja ishte vrasja e Klodian Rashës, i cili u qëllua me armë nga efektivi Nevaldo Hajdaraj, por edhe ngjarjet e tjera nuk mbeten pas.

Para më shumë se një muaji ishte Thoma Konomi, që ndërroi jetë dhjetë ditë pas arrestimit nga policia e Kakavijës. Familjarët e tij akuzonin policët e komisariatit, të cilët sipas tyre e kishin dhunuar barbarisht.

Arben Mici, është gjithashtu një prej viktimave në duart e policisë. Ai ndërroi jetë, pas zjarrit të vënë në komisariatin e Kamzës dhe policia nuk dha ndihmën e nevojshme për shpëtimin e jetës së tij.

Ilvi Meta dyshohet se vrau veten brenda Komisariatit të Kavajës duke u vetëvarur, me lidhëset e kapuçit të bluzës, por babai i tij ka akuzuar policët se e kanë dhunuar djalin për vdekje.

Enea Ftoi humbi jetën brenda komisariatit të Korçës në vitin 2019. Familjarët e tij akuzonin policinë për ushtrim dhune ndaj të riut, pasi në trupin tij kishte shenja.

Fadil Hoxha humbi jetën gjithashtu, pak orë pasi u arrestua nga policia e Lushnjes për vjedhje. Ai ishte i sëmurë me zemër dhe mungesa e ilaçeve dhe dhuna e ushtruar nga policia, sipas denoncimeve të familjarëve, i sollën vdekjen.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit