Netflix përgatit dokumentar për suksesin e tetovarit nga diaspora

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.10.2022, 21:48

Emrave të mëdhenjë shqiptarë me famë ndërkombëtare të kuzhinës nga rajoni i Pollogut, si kuzhinierit me famë botërore Rene Rexhepi me restorant “Noma” (me origjinë nga Tetova), pastaj super/maesstros së kuzinës italiane (me 3 tituj kampion kuzhine në Itali) Faruk Neziri me origjinë nga Çegrani i Gostivarit, me restoranin në Itali “Restoranti Il Gelso Nero”, së fundim i është bashkangjitur edhe Adnan Adi Akiki, me Byrektoren e mirënjohur tanimë në Europë dhe botë “ST Burek” që gjendet në Split të Kroacisë.

Se cili është suksesi i Adi Akikit respektivisht Byrektores “St.Split”, më së miri flet interesimin i platformës botërore NetFlix lidhur me këtë biznes dhe veprimtari.

Materiali i përgatitur nga NetFlix, ka vërshuar më shumë rrjete sociale botërore gjithandej në Europë dhe botë, por është shfaqur edhe në rrjetet e ndryshme televizive. Regjisori Phill Rosenthal i Netflix, ka realizuar një dokumetar, duke u bazuar paraprakisht në rezultatet e anketimeve për ‘byrekun më të preferuar’.

“Për të ngrënë dhe blerë burek, pritet në radhë deri dhjetë-njëzetë minuta” rrëfejnë turistët dhe banorët e qytetit të Splitit, përcjellë gazeta Lajm. Përndryshe, kjo familje shqiptare me origjinë nga Zherovjani i Tetovës, biznesin e këtij lloji ka filluar ta kutivojë në qytetet më të bukura të bregdedit kroat – Detin Adriatik, që nga viti 1947, kurse byrektorja tanimë e njohur gjithandej në botë “ST Burek” në Split, vepron që nga viti 1982.

Për cilësinë e byrekut dhe prodhimeve tjera të “ST Burek”, flet edhe interesimi i shtuar nga më shumë klientë të qendrave të ndryshme të Europës, thonë përfaqësuesit e këtij biznesi në Split.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit