Deputetët votuan për instalimin e paneleve diellore

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.10.2022, 21:06

Me 84 vota “për”, deputetët sot në seancën e 84-të miratuan Ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Ndërtim, me procedurë të shkurtuar.

Ky projektligj parashikon një procedurë të veçantë për instalimin e termocentraleve fotovoltaike në objekte, pa dhënë zgjidhje për instalim, nga konsumatorë-prodhues që përdorin energjinë elektrike të prodhuar për konsumin e tyre, ndërsa teprica e energjisë së prodhuar të shpërndahet në rrjetin e energjisë elektrike.

Me Ligjin për Ndërtim, panelet fotovoltaike për prodhimin e energjisë elektrike me kapacitet maksimal të instaluar deri në 1 MW mund të vendosen në një ndërtesë pasi të merret një vendim për vendosje në përputhje me nenin 74 të Ligjit.

Me ndryshimet në Ligjin për Ndërtim, do të fshihet dispozita me të cilën komuna nxjerr vendim për vendosjen e sistemeve fotovoltaike në çati për konsumatorët-prodhuesit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit