Policia me aksion në trafik,dërgon 75 kamionë në kontroll teknik

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.10.2022, 14:45

Ministria e Punëve të Brendshme gjatë ditës së djeshme në periudhën nga ora 10:00 deri në ora 14:00 ka kryer kontroll në mbarë vendin për sanksionimin e shoferëve të automjeteve motorike të mallrave që nuk respektojnë rregullat e komunikacionit dhe rregulloret.

Gjatë kontrollit janë dërguar për kontroll të jashtëzakonshëm teknik 75 automjete mallrash, prej të cilave 34 kanë qenë në gjendje të parregulltë.

Sipas MPB-së, 13 automjete kanë pasur defekt teknik në pjesën e frenimit, nëntë kanë pasur sisteme dhe pajisje të parregullta, një me pajisje të parregullta drejtuese. Sa i përket shoferëve, 18 drejtonin automjetin në mënyrë të paligjshme, dy drejtonin automjetin gjatë sanksionit për kundërvajtje të regjistruar “ndalim për drejtimi".

Gjatë kontrollit janë sanksionuar edhe 94 shkelje të tjera.

“Kontrollet e përforcuara të veprimit vazhdojnë edhe në ditët në vijim. U bëjmë thirrje të gjithë pjesëmarrësve në komunikacion që të respektojnë rregullat dhe rregulloret e qarkullimit rrugor dhe bashkërisht të kontribuojmë për rrugë më të sigurta”, thekson MPB-ja.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit