Bashkia e Shkupit me kallëzim penal për të punësuarit e NQP “Shkup”

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 20.10.2022, 13:18

Autobusët e NQP Shkup ngelën të parkuar në dy bazat e ndërmarrjes në Gjorçe Petrov dhe Autokomandë.

Të punësuarit, që në orën 04:30 mëngjesin e sotëm janë mbledhur në afërsi të ndërmarrjes, duke kërkuar pagën e shtatorit. Por në vend të pagës, të punësuarit e NQP Shkup morën kallëzim penal nga Bashkia e Shkupit.

Nga Ndërmarrja Publike thonë se diku njëzet persona nga LSM dhe sindikata e pavarur e NQP-së i pengojnë shoferët e autobusëve rregullisht të kryejnë detyrat e tyre, në kundërshtim me nenin 35 nga Ligji për Ndërmarrje Publike, me të cilat rregullohet mënyra e grevës.

“Për shkak të kësaj, Bashkia e Shkupit do t’i respektojë masat ligjore dhe do të ngritë kallëzime penale kundër personave që pengojnë funksionimin e rregullt të ndërmarrjes publike dhe e mbajnë në robëri Shkupin dhe shkupjanët”.

“Që dje Bashkia e Shkupit përgatiti vendim për riorientim të mjeteve me të cilat do të sigurohet paga e fundit e cila ka vonesë prej pesë ditëve për shkak mos pagesave të borxheve ndaj ndërmarrjes nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe komunat”, thuhet në reagimin e NQP-së.

Nga atje apelojnë që anëtarët e bordit ekzekutiv të NQP-së të veprojnë në përputhje me obligimet e tyre ligjore, në të kundërtën do të jenë pjesë e kallëzimit penal për shkak organizimit joligjor të protestave dhe pengesës së punës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit