Në faqen e Byrosë për Prokurime Publike minohen kriptovaluta

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 19.10.2022, 17:15

Kur vizitoni faqen e Byrosë së Prokurimeve Publike – bjn.gov.mk – përveç hyrjes në faqe ku mund të merrni informacione themelore për byronë, e cila është themeluar si organ i administratës shtetërore në kuadër të Ministrisë së Financave, do të vini re se si performancat e kompjuterit tuaj fillojnë “të çmenden”, gjegjësisht faqja bjn.gov.mk do të fillojë të abuzojë me procesorin e kompjuterit tuaj, sepse faqja po minon kriptomonedha.

Faqja e Byrosë së Prokurimit Publik, njofton it.mk, e cila bazohet në një version të vjetëruar të WordPress CMS 5.8.1 (në kohën e këtij shkrimi, më i fundit është 6.0.3), është plot me kode keqdashëse dhe malware, dhe një prej tyre kodet ngarkojnë gjithashtu kodin JavaScript, i cili shfrytëzon vizitën tuaj për të minuar kriptovaluta.

Faqja është plot me malware, kur analizohet siguria e sajtit me “Sucuri SiteCheck”, vihet re një status “Rreziku kritik i sigurisë” dhe të paktën 4 kode me qëllim të keq janë të pranishëm dhe zbuluar në sajt.

Abuzimi i faqeve të hakuara për të minuar kriptovalutat nuk është një fenomen i ri dhe në të kaluarën ka pasur dobësi serioze në sistemet e njohura CMS si Drupal që lejuan instalimin e kodit për të minuar kriptomonedha në sfond.

Por problemi me faqen e BPP-së duhet parë më seriozisht sepse faqja është vetëm një nga shumë rastet e këtij viti ku infrastruktura shtetërore po përjeton një kolaps të plotë në fushën e sigurisë kibernetike.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit