Sondazhi në Britani: 1/7 njerëz po hanë më pak vakte në punë, të kapluar nga kriza

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 19.10.2022, 09:15

Qytetarët në marrëdhënie pune nuk po hanë më vakte të plota dhe një sondazhi zbuloi se një në shtatë njerëz janë të uritur çdo ditë për shkak të krizës së kostos së jetesës.

Sondazhi me 10,000 individë të rritur tregoi se një në shtatë persona (14 përqind) në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar ose nuk po hanë më vaktet ditore të ushqimit ose janë pa ngrënë në periudha të caktuara.

Sondazhi zbuloi gjithashtu se përqindja e njerëzve në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar që anashkalojnë vaktet është e njëjtë për njerëzit në punë dhe ata pa punë të dy në 14 përqind.

Kongresi i Sindikatave (TUC) urdhëroi një sondazh me 10,495 të rritur nga 26 deri më 30 shtator dhe, pas rezultateve, paralajmëroi se kombi po përballet me "nivele viktoriane të varfërisë".

Frances O'Grady, sekretari i përgjithshëm i saj, tha: "Askush nuk duhet të shqetësohet për vendosjen e ushqimit në tryezë ose ngrohjen e shtëpive të tyre.”

Por miliona familje po luftojnë për të mbuluar edhe gjërat elementare dhe tani përballen me pasiguri të madhe në faturat e tyre të energjisë pasi Kancelarja tha se mbështetja mund të përfundojë në prill.

Ky sondazh nxjerr në pah koston e urgjencës së jetesës në Britani. Faturat e ushqimit dhe energjisë po rriten, por pagat reale po bien. Nëse nuk kemi rritje të pagave në të gjithë ekonominë dhe sigurojmë që përfitimet të rriten në përputhje me inflacionin ne rrezikojmë të shkojmë drejt niveleve viktoriane të varfërisë, raporton The Telegraph.

Pabarazitë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar

Sondazhi gjeti pabarazi në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar në lidhje me përqindjen e njerëzve që anashkalojnë vaktet për të kursyer para.

Rezultatet treguan gjithashtu se përveç anashkalimit të vakteve, 44 për qind e britanikëve po reduktojnë shpenzimet e ushqimit, me përmasa që ndryshojnë midis vendndodhjeve.

Në Bootle, Birmingham Ladywood dhe Liverpool Walton, gjashtë në 10 zgjedhës po shkurtojnë shpenzimet për ushqim.

Megjithatë, në zonat më të pasura elektorale si Richmond Park dhe Chelsea dhe Fulham kjo ende prek 3 në 10 banorë vendas.

Shifrat vijnë mes rritjes së faturave të energjisë, pagave të njëjta dhe rritjes së kostos së jetesës.

Organizata bamirëse Food Foundation tha se gati një në pesë familje me të ardhura të ulëta përjetuan pasiguri ushqimore në shtator. Këtë javë, ajo publikoi kërkime të mëtejshme, të cilat zbuluan se katër milionë fëmijë jetojnë në familje që kanë ngrënë më pak ose kanë anashkaluar vaktet gjatë muajit të kaluar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit