Shqipëria vendi me rritjen e 5-të më të lartë të çmimit të naftës në botë!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 19.10.2022, 08:18

Bordi i Transparencës e ka justifikuar rritjen e çmimit të naftës me rritjet në bursë, por edhe pse në bursë binin, në Shqipëri çmimet e karburanteve vazhdonin të ishin të larta.

Në një vëzhgim të fundit nga Scan, nga data 3-10 Tetor rezulton se është shteti i 5-të me rritjen më të lartë të çmimit të naftës me pakicë në botë.

Në vendin tonë gjatë kësaj periudhe kohore çmimet janë rritur mbi mesataren globale.

Në rang europian, shtetet e vetme që ia kalojnë vendit tonë për rritjen e çmimit të naftës janë Luksemburgu dhe Turqia ku inflacioni ka shkuar mbi 80% dhe ka qenë i lartë edhe para krizës.

Në disa vende të tjera të zhvilluara Europiane, si Holanda, Mbretëria e Bashkuar, Kroacia, Austria, apo edhe vende të rajonit si Serbia apo Bosnje Hercegovina çmimi i naftës nuk ka pësuar rritje por përkundrazi është ulur.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit