11 shqiptarë deportohen sa mbërrijnë në Angli, nisen me avion direkt për Shqipëri

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.10.2022, 21:25

11 shtetas shqiptarë që kanë mbërritur javën e kaluar në Britaninë e Madhe me gomone janë deportuar për në Shqipëri brenda 24 orëve. Sipas "TheGuardian" deportimi i përshpejtuar i këtyre shqiptarëve pa iu shqyrtuar kërkesa për azil ka ngritur shumë shqetësime te organizatat që mbrojnë emigrantët dhe luftojnë për të drejtat e tyre.

Muajin e kaluar, Ministria e Brendshme u detyrua të pranonte se nuk kishte të drejtë të deportonte shqiptarët pa shqyrtuar më parë kërkesat e tyre. Por me rastin e shqiptarëve që u dërguan në Manston, Ramsgate pasi mbërritën me gomone gjërat kanë qenë ndryshe. Pasi u janë marrë shenjat e gishtërinjve, shqiptarët janë deportuar drejt Shqipërisë me një avion që është nisur direkt nga Manston.

Burime joqeveritare kanë thënë për "TheGuardian" se 11 shqiptarëve nuk iu dha mundësia e shqyrtimit të kërkesave të tyre për azil përpara se të futeshin në avion. Mishka Pillay, konsulente për emigrantët në "DetentionAction", tha:

Ky largim i 11 personave në Shqipëri është një tregues se njerëzit në Manston mund të privohen nga procesi i rregullt. Ne kemi pasur shqetësime serioze për Manston.

Incidenti që përfshin 11 shqiptarët ka rritur edhe më shumë shqetësimin për Manston, një vend i përkohshëm me tenda në një aeroport të projektuar për të mbajtur 1000 persona që mbërrijnë me gomone por që aktualisht mban 3000 persona. Ka raportime se në këtë vend njerëzit mbahen më shumë se afati 5-ditor dhe kjo ka rritur shqetësimet për kujdesin që ata marrin përgjatë kësaj kohe.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit