Valixhet me kanabis u nisën nga Tirana drejt Stambollit, qentë antidrogë zbuluan drogën në aeroport

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.10.2022, 18:35

Dy shtetas turq janë arrestuar pasi janë kapur duke transportuar kanabis nga aeroporti i Rinasit drejt Stambollit me valixhe.

Policia turke ka publikuar pamjet e operacionit, ku qentë e antidrogës kanë zbuluar se në valixhet e dy shtetasve që vinin nga Shqipëria kishte 31 kilogramë e 461 gramë kanabis të fshehur në valixhe. Dy pasagjerët që u nisën nga aeroporti i Rinasit dhe mbërritën në aeroportin Sabiha Gökçen iu nënshtruan një kontrolli të detajuar pasi u konsideruan si të dyshimtë.

Kur valixhet e tyre iu nënshtruan kontrolleve me rreze X dhe qenve të antidrogës u zbulua se brenda tyre ishte fshehur kanabis.

Autoritetet turke kanë nisur hetimet për zbardhjen e këtij rasti pasi dyshojnë se dy të huajt mund të kenë korruptuar kontrollorët shqiptarë për të kaluar sasinë e drogës. Verifikime po kryhen edhe për procedurat e për kontrollin dhe regjistrimin e bagazheve të dy shtetasve turq që tentuan trafikimin e kanabisit.

Kujtojmë se pak ditë më parë në Stamboll u arrestuan 3 shqiptarë mes tyre një efektiv policie dhe ish-komando. Krahas arrestimit në Turqi, 3 shqiptarëve ju kap dhe një ngarkesë prej rreth 100 kg kanabis.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit