Vijojnë protestat në Francë, punëtorët kërkojnë rritjen e pagave dhe uljen e çmimeve

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 18.10.2022, 15:48

Protestat masive në Francë janë aktualisht duke vazhduar dhe më shumë qytetarë po i bashkohen thirrjes së sindikatave. Protesta që ka bërë bashkë mijëra qytetarë mbahet kundër inflacionit dhe rritjes së çmimeve.

Protestuesit kërkuan paga më të larta nga fitimet e kompanive të naftës dhe të gazit, që kohët e fundit kanë marrë fitime shumë më të mëdha.

Në shumë rafineri, punëtorët në grevë po bllokojnë hyrjet ndërsa ata brenda nuk po punojnë. Pra nuk prodhohet asnjë produkt dhe kamionët nuk mund të dalin nga ambientet. Edhe punëtorët që nuk janë në grevë nuk mund të punojnë kur zinxhiri i furnizimit ndërpritet.

Greva ka të ngjarë të ndikojë në transportin publik në të gjithë vendin, duke përfshirë trenat dhe autobusët, pasi punëtorët pritet të marrin pjesë për të tërhequr vëmendjen ndaj ankesave të pagave dhe kushteve të punës.

Radha të gjata makinash janë parë për javë të tëra në të gjithë Francën ndërsa shoferët prisnin me orë të tëra, për t'u larguar.

Inflacioni francez ka arritur në 6.2 për qind, që është më i ulëti në mesin e 19 vendeve që përdorin monedhën euro, sipas agjencisë së statistikave të Bashkimit Evropian, Eurostat.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit