Zaev: Pavarësia energjetike e vendit tonë është me perspektivë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 18.10.2022, 14:07

Keqpërdorimi i potencialeve energjetike ruse si armë në politikë dhe lufta në Ukrainë ka hapur pyetje shtesë thelbësore për strategjinë e vendit tonë në lidhje me pavarësinë energjetike si perspektiva e vetme të regullt, theksoi ish-kryeministri Zoran Zaev në ligjëratën me temën ” Energjia dhe Kriza Inflacioniste”, e cila u mbajt sot në Universitetin e Evropës Juglindore.

Zaev theksoi se Maqedonia e Veriut ka filluar të zbatojë skenarin për pavarësi dhe pavarësi energjetike para 3 ose 4 vitesh, kur krijuam kushte të favorshme për investime në fotovoltaikë dhe termocentrale me erë, transmeton zhurnal.

“Deri në fund të vitit njoftohet se do të përfundojë procedura për ofertën e investitorit të vetëm dhe përfundimtar për ndërtimin e projektit Chebren të konsorciumit grek PPS, pas së cilës nënshkrimi i marrëveshjes për ndërtimin e Chebren, e cila ka qenë një ide prej dhjetëra vitesh. Në dy-tre vitet e fundit janë paralajmëruar investime me kapacitete të mëdha në impiantet fotovoltaike dhe me erë dhe kanë hyrë në vend dy kompanitë më të mëdha të energjisë së rinovueshme në vend. PVD gjermane me park me erë me kapacitet më të madh në rajon dhe Akio Energy nga Franca me park diellor edhe më i madhi në rajon”, tha Zaev.

Si veçanërisht domethënëse, Zaev theksoi përfitimet që sjell projekti Aleksandropuli, i cili përfshin Terminalin e Gazit për gazin e lëngshëm nga SHBA, Katari, Egjipti dhe vende të tjera dhe termocentrali me gaz me kapacitet 800 megavat orë, i cili, sipas plani i biznesit të investitorëve, duhet të përfundojë deri në fund të vitit 2024.

Zaev theksoi se sipas nevojave aktuale, Maqedonia e Veriut konsumon rreth 400 milionë metra kub gaz në vit dhe nëse vendi ynë përfundon me sukses pjesëmarrjen në këtë projekt jashtëzakonisht të rëndësishëm, me 500 milionë metra kub gaz, aq sa duhet të sigurojë Maqedonia e Veriut, nga kapaciteti total i terminalit, do të zgjidhet varësia nga gazi nga Gazprom, domethënë nga Rusia.

Lidhja dhe gazsjellësi nga Aleksandropuli në vendin tonë bëhet edhe më domethënës, theksoi ish-kryeministri, po të kemi parasysh se programi i zhvillimit të AD EMV parashikon ndërtimin e një termocentrali me gaz në zonën e TEC Manastir, termocentral me gaz në Shkup i kompanisë greke Mytilineos, mund të shndërrohet TC Negotinë nga naftë në gaz ose të ndërtohet një termocentral krejtësisht i ri me gaz pranë atij ekzistues në Negotinë.

Në ndërkohë, Zaev i vlerësoi si korrekte politikat e qeverisë me pakon e fundit të masave për ruajtjen e aktivitetit ekonomik dhe sigurimin e kushteve për stabilitet social, ku përfshihet subvencionimi i çmimit të energjisë elektrike deri në 80% si mbështetje për standardin e qytetarëve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit