Ilir Beqaj, që menaxhon paratë e donatorëve dhe Bashkimit Europian, ‘fut hundët’ dhe në protestën e pedagogëve

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 18.10.2022, 12:07

Ilir Beqaj, drejtori i menaxhimit të ndihmave që vijnë nga donatorët ka folur sot në takimin e Ramës me rektorët e universiteteve. Ai ka pasur një debat me një nga pedagogët në lidhje me fondet që jepen për universitetet përsa i përket kërkimit shkencor.

Beqaj, i cili sot duhet të ishte në burg, për skandalin e koncesionit të sterilizimit, ka filluar që t’u japë mend pedgogëve se si shpërndahen paratë e menaxhuara nga ai.

Ministrja Evis Kushi tha:

E ka kërkuar fjalën Iliri, tashmë në kryeministri është ngritur një strukturë, që menaxhon financat e ardhura nga Bashkimi Europian ose donatorët.

Në fjalën e tij Beqaj, ka folur për stukturën që ai drejton dhe sipas tij mund të ndihmojë universitetet. Por në mbledhje u tha se askush nuk kishte informacion për procedurat që kishte kjo strukturë.

Se ku shkojnë paratë e ardhura nga donatorët dhe Bashkimi Europian vetëm Ilir Beqaj e di.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit