Drejtoresha e çerdhes ku dyshohet se u rrah 2-vjeçari: Gishtat në fytyrë mund të jenë nga gjumi

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 18.10.2022, 12:13

Sot u raportua rreth një dyshimi për dhunë ndaj një fëmije në institucionin parashkollor “Xixëllonjat” në Prishtinë. Sipas raportimit të fundit, një edukatore ka përfunduar dje në Polici, pas denoncimit për dhunë të nënës së një fëmije.

Nëna e fëmijës 2-vjeçar ka raportuar në Polici se mësuesja e ka rrahur djalin e saj, të cilit i ka shkaktuar lëndime.

Në lidhje për këtë rast, Sinjali ka kontaktuar drejtoreshën e këtij institucioni, Mimoza Morina – Veseli.

Morina-Veseli tha se nuk qëndrojnë pretendimet e nënës së 2-vjeçarit pasi sipas dëshmisë së edukatores, nuk është ushtruar dhunë ndaj fëmijës.

“Edukatorja e as nëna nuk e kanë vërejt se çka ka fëmija deri në momentin kur e ka marrë nëna nga kopshti. Fëmija ka dalë nga dera e hyrjes dhe e ka vërejt nëna që djali ka shenja në fytyrë, nëna është kthyer tek edukatorja dhe i ka thënë se dyshoj që i ke ushtru dhunë fizike sepse po dyshoj që janë shenja të gishtave.

Në fakt, kanë qenë shenja të gishtave por sipas matjeve në polici dhe të ekspertëve bashkë me ta kam qenë edhe është mbetë me policët hetues që ekspertiza ta jap fjalën e fundit. Por, sipas shenjave të para që janë, ajo është dora e fëmijës sepse përshtatet 100% me dorën e fëmijës. Sipas të gjitha gjasave nuk është e vërtetë për atë se çka nëna dyshon”, u shpreh ajo.

Ajo shtoi se 2-vjeçari është në fazë të adaptimit dhe prandaj mund të ketë momente që nuk gjen rehati gjatë kohës së gjumit.

“Fëmija është në fazë të adaptimit, ka qenë i shtrirë në shtrat në kohën e gjumit. Ne, nëpër çerdhe nuk përdorim jastëk, fëmijët derisa të mësohen me fjetë kogja shumë shprehin vështirësi për shkak të ndrrimit të ambientit , ndrrim i vendit, dyshekut e gjithçka tjetër. Shpesh herë i përdorin duart ose i fusin brrylat ndër kokë”, shtoi ajo.

E njëjta tha se në institucion ka kamera të sigurisë të cilat pritet t’i marrë si dëshmi Policia e Kosovës.

Megjithatë sipas saj, në dhomat e gjumit nuk ka kamera kjo për arsye të ruajtjes të privatësisë së fëmijëve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit