Vendet me pensionet më të mira në vitin 2022/ Kryeson Islanda, Shqipëria jashtë listës

Shkruar nga: S Shtjefni | Publikuar më: 18.10.2022, 10:34

Mercer ka bërë publike listën me vendet që kanë pensionet më të mira në vitin 2022.

Sipas raportit, vendi që ka pensione të mira është Islanda, me një vlerësim A dhe një rezultat të përgjithshëm prej 84.7. Islanda u zbulua se kishte një përzierje të shëndetshme të pensioneve publike dhe private.

Pas Islandës, vjen Holanda dhe Danimarka.

Vendet më të mira me pensionet më të mira në vitin 2022, sipas hulumtimit të Mercer:

-Islanda -Holanda -Danimarka -Izraeli -Finlanda -Australia -Norvegjia -Suedia -Singapor -MB

Sipas faqes së internetit të Komisionit Evropian, në Islandë duhet të keni jetuar në vend për të paktën 40 vjet ose më shumë, nga mosha 16 deri në 67 vjeç, për të përfituar plotësisht nga pensioni i pleqërisë.

Ndërkohë Shqipëria është jashtë kësaj liste duke treguar se vendi ynë ka sistemet më të dobëta të pensionit

.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit