Nuk ka surpriza, Benzema fiton “Topin e Artë”

Shkruar nga: Enea Prenjasi | Publikuar më: 17.10.2022, 22:09

Nuk ka surpriza: Karim Benzema ka fituar “Topin e Artë” për vitin 2022.

Sulmuesi i Real Madridit e fiton këtë çmim për herë të parë në karrierë pas sezonit fantastik që zhvilloi me Real Madridin dhe kombëtaren franceze.

Ai ishte vendimtar në një sezon fantastik me ‘Mbretërit’. Në 46 takime gjithsej sezonin 2021-22, Benzema ka shënuar 44 gola dhe ka dhuruar 15 asiste në të gjitha garat.

Trofeun ia dorëzoi ish-trajneri i tij, Zinedine Zidane. Në vendin e dytë për këtë çmim ishte lojtari i Bayern Munich, Sadio Mane.

Në vendin e tretë u pozicionua Kevin De Bruyne, ndërsa në të katërtin Robert Lewandowski. Top-5shen e përmbyll Mohamed Salah.

Pasi mori trofeun Benzema tha:

Kjo është një ëndërr fëmijërie. Rrugëtimi im nuk ishte i lehtë. Ishte i vështirë për mua dhe familjen time. Të jem sot këtu për herë të parë, jam i kënaqur me punën time. Do të vazhdoj."

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit