15-vjeçari zviceran vret me thikë të riun shqiptar, banorët: Ishte fëmijë i vetëm

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 17.10.2022, 20:19

Një sherr me thika ka ndodhur mbrëmjen e kaluar në komunitetin Thurgau të Sirnach, Zvicër. Një mosmarrëveshje mes disa personave u përshkallëzua në përdorimin e thikës dhe vdekjen e një 18-vjeçari.

Pak pas orës 20:00, banorët raportuan në polici një mosmarrëveshje mes dy personave në Feldstrasse. Kur mbërriti patrulla e parë e policisë, një i ri me plagë thike ishte i shtrirë në anë të rrugës. Autoambulanca që mbërriti në vendngjarje u përpoq ta shpëtonte të riun por nuk ia doli dot pasi ai u shpall i vdekur menjëherë. Policia ka arritur të arrestojë 15-vjeçarin zviceran por ende nuk dihen motivet e këtij sulmi të rëndë.

Një burrë që ka jetuar në Sirnach për gati 40 vjet tha se 18-vjeçari që vdiq ishte një fëmijë i vetëm:

Ai është shqiptar dhe jeton vetëm me nënën e tij.

Banorët janë shqetësuar dhe trembur shumë pas sulmit të ndodhur në mes të rrugës dhe pranë shtëpive të tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit