Kërkohet shpallja e Kanionit të Matkës monument natyror

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 17.10.2022, 16:30

Propozim ligji për shpalljen e Kanionit të Matkës monument natyror sot ishte nën thjerrëzën e qytetarëve dhe Organizatave Joqeveritare të cilët kishin dilema rreth disa dispozitave të ligjit në fjalë. Davor Pehçevski tha se ky propozim ligj duhet të harmonizohet me Ligjin për Mbrojtjen e natyrës, sepse në formën që është propozim ligji aktual ka paqartësi se kush menaxhon me zona të caktuara. Ai thotë se një nga gjerat më pozitive në këtë ligj është fakti që zona e Matkës është sinkronizuar më atë të Vodnos.

“Konkretisht sipas këtij ligji me atë sipërfaqe nga njëra anë të menaxhoj Qyteti i Shkupit në bashkëpunim me Komunën e Sarajit, nga ana tjetër me disa territore të menaxhojë institucioni publikë “ Jasen”. Kjo do të thotë se asnjëri subjekt nuk do të ketë menaxhim të plotë me një zonë të mbrojtur që është një tërësi. Kjo lehtëson sepse do të dihet saktë që duhet saktë se ajo mbrojtje strikte që është në Matkë, vlen edhe në Vodno”, tha Davor Pehçevski- “Eko Svest”.

Vërejtja e tretë e Pehçevski ishte që në ligj të mos ketë term që mundëson gjuetinë për trofe, pasi kjo sipas tij më pas përfshihet edhe në planin për menaxhim që duhet të përpilohet pas miratimit të ligjit dhe bën që të ketë edhe keqpërdorime. Ministri i Ekologjisë, Naser Nuredini tha se ky ligj do të dërgohet për miratim vetëm pasi të bëhen ndryshimet e propozuara nga palët e prekura, duke përfshirë këtu edhe ndryshimet e nevojshme për gjuetinë që e njëjta të mos lejohet.

“Jaseni” është një pjesë e asaj normalisht që ne gjatë kohë kemi biseduar më Ministrinë e Mbrojtjes, t’i shqyrtojmë ato. Ideja është që të harmonizohet me menaxhimin e Matkës si rajon. Që dy vite e gjysmë po përpiqemi që të arrijmë në këtë pikë ku jemi tani për hartimin e draft ligjit. Tani do të dëgjojë të gjitha palët e interesuara, kryesisht qytetarët edhe komunat edhe Qytetin normalisht, që të bëjmë një ligj siç duhet”, deklaroi Naser Nuredini- Ministër i Ekologjisë.

Dy vite pasi ligji të hyjë në fuqi, duhet të përgatitet protokolli për menaxhimin me këtë zonë, i cili duhet të vlejë për 10 vitet e ardhshme. Kompetencat kryesore do të bien mbi Qytetin e Shkupit dhe Komunën e Sarajit, duke bërë që asnjëra nga këto dy komuna të mos mund të marrin vendim pa tjetrën.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit