Edi Rama: Shqipëria në vend të 8-të në Europë për shërbimet publike

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 17.10.2022, 07:37

Kryeministri Edi Rama ka thënë se Shqipëria renditet në vend të 8-të në Europë dhe në vend të 19-të në Botë për shërbimet publike online ndaj qytetarëve, konkretisht për shërbimet e ofruara nga e-albania.

Lajmin e ka bërë publik në Facebookun e tij vetë Rama sipas një raporti të Kombeve të Bashkuara për Zhvillimin Digjital, ndërkohë që në një raport të Oxfam vendi ynë renditej si i fundit në botë për ofrimin e shërbimeve publike.

“Sipas indeksit të angazhimit për uljen e pabarazisë të vitit 2022, nga Oxfam, ndër 161 shtete të globit, Shqipëria renditet në vendin e 76-të në botë. Vendi ynë qëndron në vend të fundit në Europë për orientimin e shërbimeve publike që është edhe një prej indikatorëve kryesorë”,-shkruhej në raport.

Ai foli edhe për sulmet kibernetike, duke thënë se kanë dështuar pasi investimet në këtë fushë kanë qenë të duhurat, duke justifikuar tenderat për sigurinë të AKSHI-t. Pavarësisht se vazhdimisht hakerat po publikojnë të dhëna sensitive mbi qytetarët shqiptarë të dalë nga sistemet qeveritare.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit