Bëri seks me prostitutën dhe i dha paund falso, si u zbulua grupi i trafikantëve në Shqipëri?

Shkruar nga: G Hasani | Publikuar më: 16.10.2022, 22:28

Një hetim i nisur qysh nga viti 2021, pasi në mesnatën e 8 nëntorit kishte shpërthyer një sasi tritoli në ambjentet e jashtme të një dyqani në rrugën “Thoma Koxhaj” në pronësi të O.I., ka zbuluar disa persona që nuk kishin lidhje me ngjarjen, por kryenin një tjetër aktivitet të paligjshëm.

Një mori bisedash të përgjuara me qëllim zbardhjen e këtij rasti, ka çuar grupin e hetimin në identifikimin dhe arrestimin e tre personave nga Poliçani, që kyenin tregtinë e drogës, hashash dhe kokainë, raporton oranews.

Ndër të tjera njëri prej tyre Emiljano Hysenbelli, arrinte të falsifikonte paundin britanik, duke e hedhur në treg përmes formave të ndryshme.

Ndërsa dy personat e tjerë të arrestuar janë Pajtim Gjata dhe Marsel Dashi, të akuzuar për “Shfrytëzim prostitucioni” dhe “Prodhim e shitje të lëndëve narkotike”.

Mes shumë bisedave të përgjuara ajo që i ka bërë përshtypje grupit hetimor është një episod bashkëbisedimi mes Emiljano Hysenbelliut dhe një individi tjetër.

Biseda që po ju paraqesim është kryer në 22 shkurt 2022, ku dy personat realizojnë komunikimin me këtë përmbajtje.

Hysenbelli: Ça po bën o vllai, ku je si je?

+452: Nuk jam në shtëpi.

Hysenbelli: Për sa të vij unë se kam një porosi për ty?Apo t’ia lej një porosi aty?

+452: E di ça bën? Ma ler në një vend dhe tregoi vëllait tënd se nuk e luan kush.

+452: O vlla, nëse nuk doli kush, ke një kamionçinë aty afër te çadra. Fute poshtë gomës së nuk e luan kush.

Policia kriminale e Tiranës e cila po ndiqte këtë hetim ka shkuar në vendin e përshkruar në bisedën e përgjuar nga këta dy persona, duke bërë saktësimin e vendit në terren.

Është konstatuar një qese me hashash dhe mandej hetimi nuk është ndërprerë, por ka vijuar për të mësuar rreth aktivitet të mëtejshëm kriminal.

Në dosjen hetimore thuhet se:

“…ka vijuar të ndiqet procedimi penal paralelisht me informacione të marra në rrugë operative, ku është marr informacion se shtetasi Emiljano Hysenbelliu në periudha të ndryshme kohore në mënyrë të përsëritur dhe të vazhdueshme siguronte numra telefoni, ku bisedat bëheshin në aplikacion “Whats app” dhe kontakte me femra të ndryshme me qëllim shfrytëzimin e tyre për prostitucion te të njohurit e tij…”.

Gjithashtu është marrë informacion se ky shtetas ka siguruar një sasi kartmonedhash të falsifikuara (Pound Britanik) te cilat do t’i hidhte në treg me qëllim përdorimin e tyre.

Ka vijuar marrja e informacioneve në rrugë operative se më datë 1 shtator 2022 rreth orës 00.45 në banesën e shtetasit Emiljano Hysenbelliu e ndodhur në rrugën “Thoma Koxhaj”, pranë KMY pallatet “Baox” do shkonte shtetasja S.K., e cila ishte kontaktuar nga Emiljano, nëpërmjet rrjetit “Chats app” me qëllim kryerjen e marrëdhënieve seksuale me të kundrejt pagesës.

Pasi është konsumuar marrëdhënia seksuale midis tyre, Emiljano Hysenbelli, i ka bërë pagesen S.K. me kartmonedha të dyshuara fallco paund britanik.

Ky informacion është marrë nga ana e policisë se S.K., ka shkuar më datë 2 shtator 2022 përballë Drejtorisë së Policisë Tiranë, në një “Exchange”, për të bërë këmbimin e këtyre kartmonedhave.

Pas konstatimit nga punonjësja e “Exchange” se këto monedha nuk ishin të rregullta, nga ana e policisë është shkuar në këtë “Exchange”, ku është bërë kqyrja e marrja e pamjeve filmike të këtij subjekti, duke u bërë sekuestrimi në cilesinë e provës materiale të kartmonedhave 160 paund Britanik, 8 tetë copë prerje 20 copë.

Gjatë marrjes së dëshmisë së S.K., ka treguar se paundët e falsifikuar ja kishte dhënë një shoku i saj, me të cilin kishte kryer marrëdhënie seksuale.

Ajo në asnjë moment s’ka ditur që kartëmonedhat ishin falso, dhe se për këtë gjë kur ka mësuar të vërtetën është ndjerë e mashtruar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit