Anëtari i VV-së uron për ditëlindje diktatorin Enver Hoxha

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 16.10.2022, 13:44

Ish diktatori i Shqipërisë Enver Hoxha sot ka ditëlindjen.

Një urim jo i zakontë për të erdhi nga ish-kandidat i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Deçanit, Orges Tafilaj, aktualisht asambleist në këtë komunë.

Përmes një fotografie të postuar në Facebook, Tafilaj ka uruar ish-diktatorin Enver Hoxha për ditëlindje. Ai i referohet Hoxhës si “komandant”.

“Urime ditëlindja, komandant” shkroi Tafilaj. Ky veprim nuk kaloi pa çuditur opinionin publik, shkruan Insajderi. Kjo për faktin se Enver Hoxha ishte ai që ngriti një nga diktaturat më brutale në Shqipëri.

Fakti më rrëqethës është se gjatë regjimit të tij janë ekzekutuar 6 mijë e 27 njerëz, janë burgosur 17 mijë e 650 dhe janë internuar mbi 20 mijë persona. Gjatë periudhës që ai drejtoi shtetin shqiptar janë vrarë 10 ministra, janë ekzekutuar, burgosur dhe internuar 20 gjeneralë të ushtrisë shqiptare.

Tafilaj është njëri nga ish-anëtarët e respektuar të kryeministrit Kurti.

I pari i shtetit, kishte fjalët më të mira për Tafilajn kur ai iu bashkua Vetëvendosjes në vitin 2019.

Edhe pse ai nuk është më pjesë e partisë në pushtet, Kurti kishte thënë se Orgesi do t’ia lehtësoj punët e mëdha që po e pritnin.

“Orges Tafilaj nga Lebusha e Deçanit na u bashkua në VETËVENDOSJE!. Është lindur në mars të vitit 1989, në të njëjtin muaj kur babai iu arrestua nga Serbia së bashku me rreth 250 intelektualë tjerë. Shkollën fillore e kreu në Isniq, të mesmen në Deçan, studimet për Telekomunikacion në FIEK të UP-së ku diplomoi në vitin 2011. Ka bërë internship në Telekomin e Kosovës, ka punuar disa vjet në sektorin bankar dhe tash në atë të sigurimeve. Nga janari 2010 deri në korrik 2012, ka qenë përfaqësues i Kosovës në peshëngritje dhe njëkohësisht ka ushtruar detyrën e trajnerit dhe përzgjedhësit për gjeneratat e reja. Pesha politike e historike në shpatullat e Lëvizjes nuk është e lehtë. Por, ajo na lehtësohet ca me Orgesin në rradhët tona”, kishte shkruar Kurti në janar të 2019-ës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit