Poetët dhe piktorët e rinj do të shpërblehen me 40 mijë denarë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.10.2022, 16:42

Agjencia për Rini dhe Sport deri më 3 nëntor do të mbajë të hapur mundësinë për të aplikuar të rinjtë prej 15 deri 29 vjeç në “Konkursin për poet të rinj”.

“Të gjithë të interesuar mund të marrin pjesë kategori të moshave: prej 15 deri 20 vjeç dhe prej 21 deri 29 vjeç”, sqarojnë nga Agjencia, duke vlerësuar që përmes këtij konkursi planifikohet motivimi i të rinjve.

Përveç grupmoshës, garuesit nuk duhet të ketë të botuar ndonjë përmbledhje me poezi. Në dy kategoritë do të ketë nga tri fitues, ashtu që vendi i parë do të marrë 20 mijë denarë, i dytë 15 mijë, ndërsa vendi i tretë 10 mijë denarë.

Materiali garues duhet të dorëzohet në objektin e Agjencisë për Rini dhe Sport jo më vonë se 3 nëntor.

Në këtë afat mbaron edhe “Konkursi për piktorët e rinj” i organizuar nga Agjencia për Rini dhe Sport. Ky konkurs realizohet për pikturë, skulpturë, grafikë, dizajn grafik dhe fotografi. Në çdonjërën kategori do të jap nga 40 mijë denarë për fituesin e grupmoshës 21-29 vjeç, ndërsa 30 mijë denarë për grupmoshën 15-20 vjeç.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit