RAPORTI/ “Benzi” i preferuari i përjetshëm i shqiptarëve

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 15.10.2022, 08:52

“Mercedez Benz” vijon të mbetet marka më e preferuar e automjeteve tek shqiptarët. Mjetet e vjetra 11-20 vite mbizotërojnë në treg, zënë gati gjysmën me 54.2% të tregut.

Ato me benzinë përbëjnë 17% të totalit e ndërsa ato me naftë 70%, tregojnë të dhënat e INSTAT.

35% e numrit të mjeteve rrugore janë regjistruar në Tiranë, më i larti në vend, ndërsa mjetet me kambio manuale zënë 62.6%, pjesën më të madhe të tyre.

Ndër autoveturat me vit prodhimi 2000-2010, “Volkswagen” është marka më e regjistruar.

Markat e mjeteve që mbizotërojnë në vend:

“Mercedez Benz” 18,2%

“Volkswagen” 17,5%

“Daimler Chrysler” 10,9%

Është rritur numri i mjeteve që përdorin naftë me 10.1% në vitin 2021 krahasuar me një vit më parë. Përsa i përket atyre që përdorin benzinë, është rritur me 4,1% në vitin 2021 krahasuar me vitin 2020.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit