Raporti i ardhshëm i KE-së do të përfshij edhe procesin e skriningut

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 14.10.2022, 14:17

Kryeministri i vendit Dimitar Kovaçecvski deklaroi sot se raporti i ardhshëm i Komisionit Evropian do të përfshij dhe skriningun.

Ai në fjalimin e tij kushtuar Raportit të KE-së: “Në rrugën evropiane: reforma të reja, mundësi të reja”, kërkoi bashkimin e të gjithëve për siç u shpreh ai deri në 2030 të shohim Maqedoninë e Veriut si anëtare të plotfuqishme të BE-së.

“Për 12 muaj do të kemi raport të ri, por ai raport nuk do të jetë i njëanshëm, nuk do të flet vetëm për atë që ne po bëjmë, por do të jetë rezultat i procesit të skriningut që ne për momentin po e realizojmë…Nuk mundet agjenda politike të jetë frenuesi i ardhmërisë së shtetit të vet.

Agjenda politike mund të jetë politikë ekonomike, politikë e tatimeve, politikë e pagave, politikë sociale por nuk mund të jetë politikë e frenimit të ardhmërisë së shtetit të vetë”, tha Kovaçevski.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit