FOTO/ Arrestohet gjyshja 75-vjeçare, ishte “koka” e një bande terroriste në Gjermani

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 14.10.2022, 10:52

Nëse e sheh, në pamje të parë të duket si një e moshuar, e cila po kalon në qetësi moshën e saj të pensionit, por në të vërtetë nuk është aspak ashtu.

Elisabeth R., 75 vjeç, e cila në foto mban një qese patatesh në dorë, sipas Prokurorisë së Përgjithshme në Gjermani ishte koka e një grupi terrorist, që po planifikonte të bënte akte të bujshme terroriste.

Sipas hetimeve, një nga objektivat e parë të saj ishte Ministri i Shëndetësisë, Karl Lauterbach. Ai do të rrëmbehej, kurse truprojat e tij do të vriteshin.

Gjyshja e dyshuar për terrorizëm u arrestua mëngjesin e djeshëm në shtëpinë e saj dhe u dërgua në Gjykatën Federale në Karlsruhe.

Megjithëse nuk ua kishte marrë mendja kurrë se ishte një person i tillë, fqinjët thonë se ajo ishte e çuditshme dhe e vetmuar. Një banor tha për “BILD” se e kishte parë rrallë. “Ajo kujdesej për kopshtin në mbrëmje me një fener”, shtoi ai.

Sipas raportimeve ajo kishte kontakte të ngushta me skenën e ekstremit të djathtë. Tani ajo rrezikon një dënim të gjatë me burg. Katër bashkëpunëtorët e saj, të gjithë gjermanë, u arrestuan më herët.

Njëri prej tyre ishte kontabilisti Sven Georg B, 54 vjeç. Në bodrumin e banesës së tij, policia gjeti uniforma naziste dhe kallashnikovë, çka tregon shumë mbi idealet e këtyre kriminelëve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit