Gjermani/ Për herë të parë lejohet thirrja e ezanit në xhaminë e Këlnit

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 14.10.2022, 10:25

Qyteti gjerman i Këlnit do të fillojë t'u lejojë xhamive të transmetojnë ezanin me altoparlantë. Qyteti tha të hënën ezani mund të transmetohej të premten pasdite deri në pesë minuta.

Xhamitë do të duhet të aplikojnë për një leje për transmetim dhe duhet të respektojnë kufijtë e volumit.

Leja do të zgjasë dy vjet. “Leja e thirrjes së ezanit është një shenjë respekti”,-shkroi në Twitter kryebashkiakja e Këlnit Henriette Reker javën e kaluar.

Ajo tha se ata që mbërrijnë në stacionin kryesor të trenit të qytetit priten nga zhurma e kambanave të kishës nga katedralja. Ndër të tjera u shpreh se shtimi i thirrjes myslimane për lutje tregon se qyteti është një qytet i lirisë dhe diversitetit fetar.

Kambanat e kishave të krishtera bien çdo ditë në shumë qytete dhe qyteza gjermane. Në vendet myslimane, ezani transmetohet në mënyrë rutinore pesë herë në ditë. Këlni, një qytet me 1 milion banorë, ka rreth 35 xhami dhe është shtëpia e një prej komuniteteve më të mëdha myslimane të Gjermanisë, raporton Al Jazeera.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit