“Dilemë” në Berat/ Tërmet apo shpërthime të kompanisë së naftës në malin Shpirag?!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 13.10.2022, 10:49

Prej disa ditësh, qytetarë të Beratit kanë raportuar në redaksinë e JOQ Albania shpërthime të forta dhe lëkundje nëntokë. Pavarësisht kësaj, aplikacioni i tërmeteve nuk ka dhënë asnjë shenjë deri mëngjesin e sotëm.

Situata e vazhdueshme ka ndodhur për disa ditë në orare të ndryshme teksa qytetarë të zonës kanë shpjeguar për JOQ se kompania e naftës Shell po bën shpërthime të forta në nëntokën e Malit Shpirag për të nxjerrë naftë. Sipas qytetarëve, shpërthimet janë ato që kanë shkaktuar tërmetet e forta që kanë tmerruar qytetarët.

DENONCIMI I QYTETARIT: Persh joq ! Kemi nje shqetesim shum te madh ketu ne qytetin e Beratit kane 2 dite qe konpania e naftes bene shperthime shum shum te forta ne nentoken e malit Shpirag per te nxjere nafte , por ju garantoj qe shperthimet kane qene aqe te forta sa kane shkaktuar 4here termete me nje fuqi 5 balle rihter , dhe i ka alarmuar te gjithe qytetaret e Beratit dhe rethinave permes , ju lutem publikoheni ma ndollur ndo nje fatekeqesi e shkaktuar nga njeres te papergjejshem te cilet per interes te tyre dembtojne rende pronen dhe jeten e qytetarve te Beratit kjo gje eshte e patolerushme dhe shteti policia dhe te gjitha organet ligjezbatuese duhet te marin pergjegjesi per kete situate flm.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit