“Merre për nuse”/ Refuzimi për martesë që çoi në masakrën me 3 të vdekur

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 13.10.2022, 10:02

Historia e dashurisë mes dy adoleshentëve Kenado Shira 17 vjeç dhe vajzës së autorit të vrasjes Fiqiri Mjeshtri çoi në një tragjedi me tre të vdekur dhe dy të plagosur.

Sipas burimeve për mediat, 17-vjeçari Kenado Shira ishte i dashuruar me vajzën 16-vjeçare të Fiqiri Mjeshtrit. Ky i fundit nuk e pranonte lidhjen mes tyre dhe shkoi për t’u sqaruar së bashku me vëllezërit e tij me familjen e djalit.

Sipas burimeve për mediat, Mjeshtri i ka kërkuar të riut të martohet me të bijën teksa ky i fundit ka refuzuar. Ngjarja degradoi më pas në vrasjen e 17-vjeçarit dhe babait të tij Ilir Shira dhe u pasua me vetëvrasjen e Fiqirit Mjeshtrit.

Sipas dëshmisë së vajzës, Kenado dhe kushëriri i tij Renato Hasula kishin ditë që e ngacmonin në Instagram dhe prej 5 ditësh ajo nuk kishte shkuar në shkollë.

Të plagosur nga kjo ngjarje mbetën edhe 14-vjeçari Hasula së bashku me të atin Eglantin Hasula 39 vjeç.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit