Zvicra propozon: 1000 franga gjobë kush mbulon fytyrën

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 12.10.2022, 19:30

Qeveria zvicerane ka paraqitur sot në parlament një projekt-ligj i cili kërkon gjoba deri në 1000 franga zvicerane (1005 dollarë) për ata që shkelin ndalimin kombëtar të mbulimit të fytyrës.

Edhe pse propozimi i kabinetit për vendosjen e gjobave nuk përmend drejtpërdrejt Islamin, pasi ata synojnë të ndalojnë edhe protestuesit e rrugës të mbajnë maska, politikanët, mediat dhe aktivistët i referohen ndalimit të burkës. Këshilli Federal tha në një deklaratë se ndalimi i mbulimit të fytyrës ka për qëllim garantimin e sigurisë.

Ndalimi i mbulimit të fytyrës ka për qëllim garantimin e sigurisë dhe rendit publik. Ndëshkimi nuk është prioritet.

Qeveria zvicerane ka propozuar që ndalimi i fytyrës të mos zbatohet në aeroporte, avionë, vende diplomatike apo vende të shenjta. Mbulimet që kanë lidhje me shëndetin, sigurinë, kushtet klimatike dhe zakonet lokale do të vazhdojnë të jenë të pranueshme. Maskat që konsiderohen të nevojshme për të mbrojtur një person gjatë ushtrimit të të drejtave të tyre themelore për shprehje dhe tubim do të lejohen gjithashtu, me kusht që autoritetet të kenë dhënë miratimin e tyre dhe të respektohet rendi publik.

Aktivistët dhe përkrahësit e ndalimit të mbulimit të fytyrës i quajnë mbulesat e fytyrës një simbol të islamit ekstrem politik. Në mars 2021, njerëzit dhe kantonet e Zvicrës i thanë po nismës popullore për ndalimin e burkës. Ashtu si nisma e pranuar më parë për ndalimin e minareve, ajo u nis nga komiteti Egerking i udhëhequr nga këshilltari kombëtar i SVP, Walter Wobman. Myslimanët përbëjnë rreth 5% të popullsisë zvicerane, shumica me rrënjë në Turqi, Bosnjë dhe Kosovë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit