Tetova dhe Gostivari do të kenë një klinikë të përbashkët spitalore

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 12.10.2022, 12:45

Një spital i ri rajonal do të lindë mes Tetovës dhe Gostivarit. Ai do të jetë i dedikuar për banorët e këtij rajoni dhe në të do të punojnë personeli mjekësor nga klinika e Tetovës dhe spitali i Gostivarit, përcjell FLAKA. Ndërtimi planifikohet të fillojë në pranverë nëse kriza aktuale ekonomike nuk e shtyn atë, raporton Flaka. Ndërtesat ekzistuese të këtyre dy objekteve shëndetësore nuk do të mbyllen, por do të ketë një repart për mjekësi urgjente në Gostivar, ndërsa pjesa tjetër ose do të shiten ose do të bëhen qendra paliative.

I njëjti model do të jetë edhe për banorët e Strugës dhe Ohrit, të cilët do të kenë një objekt të ri spitalor të përbashkët pranë objektit të ri pranë Erasmos. Sipas informacioneve të Sitel, rajonalizimi do të nënkuptojë edhe zvogëlimin e shtretërve, gjë që duhet të rezultojë me më shumë infermierë për pacientët, kujdes më të madh dhe qëndrim më të shkurtër.

Përveç në perëndim ndryshime do të ketë edhe në lindje të vendit. Në Koçan do të trajtohen vetëm rastet emergjente, ndërsa pacientët do të përfundojnë në spitalin e Shtipit, i cili sipas informacioneve duhet të bëhet qendër klinike, por ndërtimi i saj ka qenë i bllokuar me vite ndërsa tani po paralajmërohen objekte të reja.

Rajonalizimi i paralajmëruar për të cilin do të punojnë autoritetet shëndetësore gjendet në strategjinë kombëtare për shëndetësinë 2021-2030, ku thuhet se çfarë po na kushton në sistemin shëndetësor dhe si duhet të përmirësohet për të ndjekur trendet evropiane.

Nuk ka as buxhet dhe as lokacion të caktuar për ndërtimin e një qendre të re klinike, e cila është prioritet i çdo ministri, përfshirë edhe atë aktual. Prandaj me rajonalizimin e paraparë planifikojnë të kenë qendra rajonale dhe objekte të reja.

Maqedonia është një nga vendet në Evropë që shpenzon më së paku për kujdesin shëndetësor, ose 851 dollarë për banor. Ka gjithashtu një mungesë serioze infermierësh në vend, shumë më pak se mesatarja e pritshme evropiane.

Të gjitha këto ndryshime në letër duhet të nënkuptojnë përparim në kujdesin shëndetësor. Por koha do të tregojë se sa do të jenë në gjendje ta zbatojnë në realitet autoritetet.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit