Protesta para SPAK-ut, Malkaj: Shoqëria civile në anën e parave të pushtetit, ta gëzoni diktaturën

Shkruar nga: Bardh Kodheli | Publikuar më: 12.10.2022, 11:24

Pas tre vitesh nga shembja e Teatrit Kombëtar, opozita bashke me aktorët kanë kthyer në vëmendje këtë problematikë dhe këtë paradite janë mbledhur për të protestuar përpara SPAK, ku kërkojnë një hetim të posaçëm për këtë ngjarje kriminale sipas tyre.

Ndër ata që kanë mbajtur fjalën e tyre ka qenë edhe aktori i njohur e i shquar, Mehdi Malkaj, i cili ngre shqetësimin se kjo qeveri ka blerë edhe institucionin e shoqërisë civile.

Ai thërret për ndonjë përfaqësues të shoqërisë civile në protestë dhe me ironinë e tij prej artisti shprehet se ata sillen elegantë me pushtetin dhe gjenden gjithmonë andej ku janë paratë.

“Përshëndes ata që na shohin nga lokalet e nuk begenisin të vijnë këtu, përshëndes edhe këta që na shikojnë nga xhamat, por një përshëndetje e kam për atë që quhet shoqëri civile, që është kaq e mirë, kaq e urtë, kaq elegante me pushtetin dhe gjendet gjithmonë atje ku janë paratë.

Ka ndonjë të shoqërisë civile këtu? Nuk ka se ashtu e kanë hallin ata. Kemi 5 vjet që rropatemi, për Teatrin, se ra Teatri. Ta gëzoni demokracinë, diktaturën”, shprehet Malkaj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit