LISTA/ Një shqiptari me pagë mesatare i duhet të punojë 1 orë për të blerë 10 kokrra vezë

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 12.10.2022, 09:51

Paga mesatare neto në Shqipëri përllogaritet 49,885 lekë neto në muaj. Kjo pagë llogaritet në përfitim 286 lekë/ora dhe 4.76 lekë/minuti.

Për të blerë një bukë masive na duhet të punojmë 21 minuta, ndërsa për 1 kg mish viçi 4 orë punë. Sipas një analize të Scan të vitit të shkuar, për të blerë një bukë duheshin 19 minuta punë, ndërkohë që kjo kohëzgjatje për vitin 2022 është rritur me 2 minuta.

Po ashtu përsa i përket mishit të viçit, krahasuar me vitin e shkuar, këtë vit duhet të punojmë 1 orë më shumë.

PRODUKTE TË TJERA

1 shishe ujë 2 Litra-10 minuta punë

1 kokërr vezë-5.7 minuta punë

1 pako vezë me 10 kokrra-1 orë punë

1 shishe qumësht i ambalazhuar 1 Litër-39 minuta punë

1 litër kos- 38 minuta punë

1 kile miell-17 minuta punë

1 kile sheqer-24 minuta punë

1 kg mish viçi-4 orë punë

1 kg djathë/1 kg peshk rezervati-Mbi 3 orë punë

1 Litër vaj luledielli-Mbi 1 orë punë

1 sufllaqe-46minuta punë

1 byrek furre-8 minuta punë

1 abonim mujor palestre-Mbi 12 orë punë

Një shqiptari me rrogë mesatare bruto 600 mijë lekë në muaj i duhet të punojë dy orë punë në ditë për të përballuar produktet bazë të shportës: bukë, qumësht, kos dhe 2 kokrra vezë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit