1 Milion refugjatë/ Gjermania në hall, nuk po u gjen dot strehim

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 12.10.2022, 08:02

Qeveria gjermane u zotua të martën të ofrojë më shumë mbështetje për qytetet dhe qytezat që po mundohen për të strehuar më shumë se 1.1 milionë refugjatë dhe migrantë që kanë mbërritur në vend këtë vit, kryesisht nga Ukraina e shkatërruar nga lufta, por edhe vende të tjera si Siria dhe Afganistani.

Pas takimit me zyrtarë shtetërorë dhe lokalë, Ministrja e Brendshme Nancy Faeser tha se ndërsa qeveria tashmë ka ndarë prona të paluajtshme federale për dhjetëra mijëra refugjatë në fillim të këtij viti, ajo do të sigurojë menjëherë prona shtesë për rreth 4,000 refugjatë për të lehtësuar krizën aktuale të strehimit.

Faeser premtoi edhe mbështetje financiare por nuk dha ndonjë shifër konkrete.

Disa qytete kanë filluar kohët e fundit vendosjen e tendave dhe i kanë kthyer qendrat e kongresit në strehim të përkohshëm pasi qendrat e rregullta të emigrantëve janë mbipopulluar.

“Nuk dua ta minimizoj, kemi një situatë të tensionuar,” u tha Faeser gazetarëve në Berlin. "Kjo është arsyeja pse ne diskutuam sot se si të koordinojmë më së miri ndihmën tonë për refugjatët... gjithashtu duke pasur parasysh muajt e dimrit që na presin."

Më shumë se një milion njerëz kanë hyrë në Gjermani nga Ukraina që kur Rusia sulmoi shtetin e Evropës Lindore më 24 shkurt. Rreth një e treta e tyre janë fëmijë dhe adoleshentë dhe më shumë se 70 për qind e të rriturve janë gra.

"Është një përpjekje e madhe humanitare për t'u kujdesur për refugjatët nga Ukraina, për të siguruar strehimore, për të siguruar qendra ditore dhe shkolla për fëmijët dhe për t'u dhënë atyre mbështetje sociale," tha Faeser.

Ajo shtoi se Gjermania priste më shumë refugjatë nga Ukraina pasi Rusia përshkallëzoi sulmet e saj brutale ndaj Ukrainës dhe njerëzit atje mund të luftojnë edhe më shumë për të mbijetuar gjatë muajve të ftohtë të dimrit.

Ndërsa ministrja e Brendshme theksoi se Gjermania ishte e gatshme të mirëpresë më shumë ukrainas pavarësisht situatës së vështirë të strehimit, ajo pati një ton ndryshe të dukshëm në lidhje me azilkërkuesit nga vendet e tjera, veçanërisht ata që përpiqen të arrijnë në Gjermani nëpërmjet të ashtuquajturës rrugë të migrimit ballkanik.

“Numri i kërkesave për azil është rritur muajt e fundit, po ashtu edhe numri i hyrjeve të paautorizuara. Jo vetëm në Gjermani, por në përgjithësi përgjatë kufijve të jashtëm të Bashkimit Evropian, presioni po rritet aktualisht," tha Faeser.

Deri në fund të shtatorit 2022, 134,908 persona kishin aplikuar për azil në Gjermani. Kjo është rreth një e treta më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, sipas shifrave nga Zyra Federale për Migracionin dhe Refugjatët. Megjithatë, është ende shumë larg nga viti 2015-2016, kur më shumë se 1 milion emigrantë nga vende si Siria, Iraku dhe Afganistani aplikuan për azil në Gjermani.

Shifrat për aplikimet për azil në vitin 2022 janë shumë më të ulëta se numri i përgjithshëm i refugjatëve, sepse ukrainasit mund të hyjnë në Gjermani pa vizë dhe nuk kanë nevojë të aplikojnë për azil.

Në një përpjekje për të penguar emigrantët e tjerë që të kalojnë në vend, ministri i brendshëm tha se Gjermania do të zgjasë dhe rrisë kontrollet e saj kufitare në Austri për gjashtë muaj të tjerë dhe gjithashtu do të intensifikojë kontrollet në Republikën Çeke.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit