Çudira shqiptare/ 5-vjeçarin nuk e pranojnë në shkollë sepse i ka flokët e gjata

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 12.10.2022, 07:40

Një shkollë në Ferizaj të Kosovës ka një rregullore sa strikte aq edhe të çuditshme njëkohësisht, sa një 5-vjeçar nuk po mundet të shkojë të mësojë në shkollë për shkak të flokëve të gjata. Bëhet fjalë për shkollën fillore “Jeronim de Rada” në Ferizaj.

5-vjeçari me inicialet E.I nuk po mund të nisë si nxënës në shkollë si parashkollor për shkak të flokëve të gjata.

Në rregulloren e shkollës shkruhet: “Ndalohet bartja e vathëve dhe rritja e flokëve te djemtë” të firmosur nga drejtoresha Servete Hajrullahu.

Fadil Idrizi, prindi i vogëlushit ka thënë për mediat se drejtoresha ia ka larguar të birin nga shkolla për shkak të flokëve të gjata.

“Kam një hall për djalin tim 5-vjeçar, të cilin drejtoresha ma ka larguar nga shkolla me të drejtën që fëmija nuk mund të vijë në shkollë, si parashkollor, për arsye vetëm pse i ka flokët e gjata”-deklaroi i ati.

Idrizi ka kërkuar arsyetim, por nuk ka marrë përgjigje as nga drejtoresha e shkollës, e as nga Drejtoria e Arsimit apo Inspektorati i Komunës.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit