Shefi i spiunazhit: Kujdes me TikTok-un, Kina e përdor për mbikëqyrjen e të dhënave personale

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 11.10.2022, 22:36

Shefi i spiunazhit të Mbretërisë së Bashkuar ka paralajmëruar njerëzit që të mendohen dy herë para se të përdorin TikTok dhe të kenë parasysh se çfarë informacioni ndajnë në aplikacion. Jeremy Fleming u bëri thirrje prindërve që të jenë të ndërgjegjshëm se si fëmijët e tyre po përdorin TikTok dhe ndajnë të dhënat e tyre personale.

Ai thotë se Partia Komuniste Kineze po përdor TikTok, i cili është në pronësi të kompanisë kineze ByteDance , për mundësi mbikëqyrjeje. Fleming iu rikujtoi atyre që përdorin aplikacionin se TikTok nuk ka asnjë të mirë falas dhe se njerëzit argëtohen për orë të tëra në këmbim të të dhënave të tyre. Ai thotë se duhet të jemi të kujdesshëm se ku i ndajmë të dhënat tona personale.

Nuk do t'i ndaloja fëmijët të përdorin TikTok, por do të flisja me fëmijën tim për mënyrën se si menaxhohen të dhënat në këtë aplikacion. Unë mendoj se është e rëndësishme që në moshë shumë të hershme që ne të kuptojmë se nuk ka asnjë të mirë falas këtu. Kur ne përdorim këto shërbime, ne po i shkëmbejmë të dhënat tona.

Kjo nuk është hera e parë që ngrihen shqetësime mbi përdorimin e të dhënave të TikTok. Vetëm muajin e kaluar, Zyra e Komisionerit të Informacionit (ICO) arriti në përfundimin se TikTok mund të kishte përpunuar të dhënat personale të fëmijëve nën moshën 13 vjeç pa pëlqimin e prindërve nga maji 2018 deri në korrik 2020. Raporti zbuloi se pronarët e ByteDance mund të kenë përpunuar në mënyrë të paligjshme të dhëna të kategorive të veçanta dhe nuk u ofronin përdoruesve informacion të qartë dhe konciz se si do të përdoren të dhënat e tyre.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit