Shqiptari në Itali tregon shpenzimet në shtëpinë e tij 2+1: Për dy muaj 55 € gaz e drita, uji me rimbursim

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 11.10.2022, 01:31

Jetesa në Shqipëri është bërë shumë e vështirë pasi qiratë janë rritur pa fund, faturat e ujit dhe energjisë elektrike sa vijnë e rriten bashkë me gazin e karburantet e tjera.

Në një kohë që shqiptarët e Shqipërisë përballen me fatura të kripura e të papërballueshme për rrogat e tyre, shqiptarët jashtë janë më të qetë.

Një shqiptar i cili jeton në Itali ka treguar për JOQ ALBANIA shpenzimet e familjes së tij në një shtëpi 2+1. Sipas qytetarit për dy muaj fatura e energjisë elektrike është vetëm 30.71 € ndërsa ajo e gazit 24.67 €.

Ai shton se faturat i vijnë një herë në dy muaj dhe se për faturën e ujit ka përfituar edhe rimbursim pasi herën e kaluar ka qenë tepër e lartë.

Mesazhi i shqiptarit:

Pershendetje joq albania , kto jan shpenzimet per nje shtepi ne itali per 2 muaj (faturat vijne 1 her ne 2 muaj). Fatura e ujit heres kalume ka ken shum ma e larte , dhe ma kan rimborsuar. Shtepia esht 2+1 , se mos t thojne kush jo grasoniere etj

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit