Kryeministri Kovaçevski propozon uljen e pagave në ndërmarrjet publike

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 10.10.2022, 16:15

Kryeministri Dimitar Kovaçevski propozon uljen e pagave në ndërmarrjet publike dhe institucionet që janë mbi mesataren, si një nga mënyrat për uljen e shpenzimeve, në përputhje me Planin e qëndrueshmërisë fiskale që dje është miratuar nga Qeveria për shfrytëzuesit buxhetorë.

“Ka ndërmarrje dhe institucione në të cilat shkaktohet humbje dhe të cilat duhet të mbulohen nga buxheti, prandaj kemi konsideruar që ekipet menaxhuese të atyre vuajtjeve publike duhet të jenë në nivel të lartë të përgjegjësisë dhe duhet të ulin kostot e funksionimit të tyre dhe të rrisin të ardhurat e kompanive që ata drejtojnë.

Një nga mënyrat për uljen e shpenzimeve, ku ka paga shuma e të cilave është më e larta se mesatarja, mendoj se në kushtet e krizave të tilla duhet të zvogëlohen, ndërsa aty ku të ardhurat janë të mëdha, të bëjnë përpjekje për t’i rritur ato”, sqaroi Kovaçevski.

Me Planin për qëndrueshmërinë fiskale dhe Mbështetjen e Rritjes Ekonomike ngarkohen të gjithë përfituesit buxhetorë dhe rekomandohet që njësitë e vetëqeverisjes vendore dhe ndërmarrjet publike dhe shoqëritë tregtare shtetërore, brenda dy javësh të dorëzojnë planin e plotë të veprimit për konsolidimin të shpenzimeve.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit