LIVE/ Rusia bombardon Kievin me raketa!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 10.10.2022, 08:57

Kievi u shënjestrua nga të paktën katër raketa, teksa qytetet e tjera të Ukrainës janë nën agresionin rus.

Kryeqyteti ukrainas u shënjestrua nga të paktën katër raketa këtë mëngjes, sulmet e para në disa muaj, teksa qytete të tjera ukrainase gjithashtu u vunë nën sulmin rus në vazhdën e shpërthimit të madh të së shtunës që goditi një urë kyçe të ndërtuar nga Rusia në Krime.

Gazetarët e Guardian në Kiev dëgjuan disa raketa që u kalonin mbi kokë me të paktën një të shpërthyer, teksa një shpërthim i katërt u dëgjua pak më vonë.

Ukrainasit ishin përgatitur për një hakmarrje të ashpër ruse pas shpërthimit që rrëzoi një pjesë të urës Kerç që lidh gadishullin e okupuar të Krimesë me kontinentin rus herët të shtunën.

Ndër objektivat e goditura gjatë natës ishte qyteti i Zaporizhzhia i cili u godit për të tretën natë radhazi dhe qyteti port i Mykolaiv. Sulmet pasojnë raportet për një rritje të aktivitetit nga bombarduesit strategjikë rusë me disa prej raketave të lëshuara nga zona e detit Kaspik.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit