Vladimir Putin: Shpërthimi i urës së Krimesë akt terrorist i Ukrainës

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 10.10.2022, 08:29

Vladimir Putin quajti sulmin në urën e Krimesë një "akt terrorist" të kryer nga shërbimi sekret ukrainas, që i hapi rrugën një përshkallëzimi të situatës.

Putini bëri komentet e tij të para në lidhje me shpërthimin e së shtunës në një video të paplanifikuar 33 sekondëshe të dielën në mbrëmje.

“Nuk ka dyshim. Ky është një akt terrorizmi që synon të shkatërrojë infrastrukturën civile tejet të rëndësishme”, tha presidenti rus në transmetimin e publikuar në kanalin në Telegram të Kremlinit. “Kjo u ideua, u krye dhe u urdhërua nga shërbimet speciale të Ukrainës”.

Putin do të diskutojë se si Rusia do të hakmerret në një takim urgjent me këshillin e tij të sigurisë të hënën.

Atij iu bashkua në video Alexander Bastrykin, kryetari i komitetit hetues rus, i cili pretendoi se "vendet e huaja" dhe qytetarët rusë ishin të përfshirë në shpërthim. "Ata ndihmuan në përgatitjen e sulmit terrorist," tha ai.

Mes thirrjeve për hakmarrje nga forcat ruse, Moska të dielën nisi një sulm me raketa mbi ndërtesat e banimit në qytetin ukrainas të Zaporizhzhia, duke vrarë 13 persona. Videoja e filmuar pas sulmit para se të niste dita tregonte të mbijetuarit duke çaluar jashtë ndërtesës së shkatërruar, raporton The Guardian.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit