Nis ndërtimi i xhamisë së re në Lipjan

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 09.10.2022, 21:19

Është vënë gurthemeli për ndërtimin e xhamisë së re në qytetin e Lipjanit. Lajmin e ka konfirmuar kryetari i kësaj komune, Imri Ahmeti.

Ai ka shprehur kënaqësinë për ndërtimin e xhamisë duke thënë se qytetit të tij po i shtohet edhe një objekt i bukur që kompleton infrastrukturën e nevojshme për besimtarët islam.

Postimi i tij:

Sot me shumë kënaqësi vendosëm gurthemelin e xhamisë së re në Lipjan së bashku me kryetarin e Këshillit të Bashkësisë Islame në Lipjan z.Zaim Baftiu, Myftiun e Bashkësisë Islame të Republikës së Kosovës, z. Naim Tërrnava dhe Zëvendës drejtorin gjeneral të organizatës Katar Charity z. Nawaf Al Hammadi.

Për ne është ndjenjë e veçantë vendosja e gurthemelit të Xhamisë së re në Lipjan sepse qytetit tonë po i shtohet edhe një objekt i bukur që kompleton Infrastrukturen e nevojshme për besimtarët islam.

Qyteti yne çdo ditë e më teper po bëhet atraktiv dhe po popullohet andaj duke rritur qyteti rritet edhe nevoja për këso objekte.

Urime të gjithë komunitetit muslimanë në Lipjan e gëzofshim këtë xhami.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit