Interesante! Shënohet manifestimi “Dita e Groshës” në Tearcë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.10.2022, 19:25

Pas një pauze dyvjeçare për shkak të pandemisë, sot në Tearcë të Tetovës u mbajt edicioni i njëmbëdhjetë i manifestimit “Dita e Groshës”, i cili synon të promovojë produktin më të njohur bujqësor në rajon si dhe diversitetin etno-kulturor të zonë.

Vizitorët e këtij manifestimi, si çdo vit, patën mundësinë të ndjekin një program të pasur kulturo-artistik, i cili u mbyll me një drekë të përbashkët me fasule të sapopërgatitura.

“Çdo vit numri i vizitorëve rritet, këtë vit regjistroi diku rreth 600 të ftuar. Baza e eventit është e njëjtë, ne duam të promovojmë fasulet në një nivel më të lartë dhe në këtë mënyrë të ndihmojmë fermerët, mjaltëbërësit dhe shkollat ​​që kanë vendosur t’i kushtojnë një pjesë të punës së tyre kësaj kulture. Festimi i kësaj dite është i rëndësishëm në përpjekjen tonë për të ushqyer traditën e kultivimit të fasuleve”, tha Metin Mouaremi nga CED.

Të gjithë vizitorët patën mundësinë të shijojnë fasulet e përgatitura nga shefi i kuzhinës Mirko Gjorgjeski.

“Përgatisim rreth 40 kilogramë fasule, speca, patëllxhanë, qepë dhe karrota dhe mish. E veçanta e fasules së Tetovës është klima ku rritet. Këtu uji kualitativ dhe vlon më lehtë, ndërsa në disa vende jo edhe aq. Nëse këtu duhen tre orë për të vluar, në vendet tjera duhen dy herë më shumë”, tha Mirko Gjorgjevski nga Tearca.

Në festë morën pjesë dhe shoqëritë kulturore dhe artistike nga tre nacionalitetet shqiptare, maqedonase dhe turke që jetojnë në këtë rajon.

Përmes shtandeve, disa shkolla nga rajoni u prezantuan me produkte të ndryshme, ushqim të përgatitur, prodhime bujqësore si dhe bimë të mbjellura.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit