Hong Kong-u dhuron 500.000 bileta avioni falas: Ejani na vizitoni!

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.10.2022, 16:34

Hong Kong-u do të dhurojë 500.000 bileta falas për turistët në një përpjekje për të rritur numrin e vizitorëve pasi rënia e tyre ka qenë me dhjetëra miliona në vit që nga pandemia e Covid.

Biletat falas me vlerë 225 milionë paund do të jepen për të inkurajuar udhëtarët që të vizitojnë vendin pasi autoritetet të heqin të gjitha kufizimet e koronavirusit. Fushata globale pritet të nisë në fillim të vitit të ardhshëm.

Bordi i turizmit në Hong Kong do të menaxhojë fushatën reklamuese ndërsa autoriteti i aeroportit do të shpërndajë biletat falas. Dane Cheng, drejtori ekzekutiv i bordit të turizmit në Hong Kong ka thënë se autoriteti i aeroportit vendosi mënjanë 2 miliardë dollarë Hong Kongu në vitin 2020 për të blerë rreth 500,000 bileta nga disa linja ajrore lokale. Kjo me qëllim promovimin e industrisë së turizmit të qytetit sapo të lehtësohej pandemia. Skema e nxitjes së turizmit do të fillojë duke synuar vizitorët nga Azia por nuk përjashtohen turistët nga vendet e tjera.

Para pandemisë, në vitin 2019, 56 milionë njerëz vizituan Hong Kongun, ndërsa vetëm 184,000 vizitorë u numëruan në tetë muajt e parë të këtij viti. Deri kohët e fundit, qyteti, i cili ndoqi politikat strikte të Kinës për Covid-in, kishte disa nga kufizimet më të ashpra në botë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit