Latifi pas ikjës me kritika për sekretarin Naim Bardiqi

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.10.2022, 15:13

Ish-ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi ka dal me një letër publike për sfidat dhe të arriturat sa ka qenë në krye të kësaj ministrie, për 10 muaj e gjysmë.

Latifi përmes letrës thotë se kur ka ardhur në krye të kësaj ministrie ka gjetur keq menaxhim, buxhet të vogël si dhe mungesë të ekipeve profesionale të menaxhimit dhe zbatimit të projekteve kapitale që kanë filluar në të kaluarën.

Në njërën prej pikave të rënditura, të titulluar ‘të gjeturat’, Latifi ka akuzuar menaxhmentin e administratës si toksik në raport me kabinetin e tij.

Siç duket nga letra publike, Latifi nuk paska pasur aspak raport të mirë me punojësit në administratë. Ish-kreu i Shëndetsisë shtoi se ata kishin edhe mungesë të profesionalizmit.

Në pikën 11, ish-ministri thotë: Mungesa e profesionalizmit administrativ në Ministrinë e Shëndetësisë, të shtresuar ndër vite, që për rezultat ka sjellë keq menaxhime të mëdha dhe procedura arkaike të dizajnuara për të penguar zhvillimin e shëndetësisë së Kosovës dhe menaxhim diktatorial i administratës, që ka krijuar një atmosferë toksike në raport me kabinetin tim.

Kujtojmë se Latifi nuk kishte raporte të mira me njeriun e dytë në ministrinë e Shëndetësisë, Sekretarin e Përgjithshëm Naim Bardiqin.

Latifi për disa muaj rresht kishte kërkuar nga shefi i tij Albin Kurti që ta largoj nga puna Bardiqin.

Por, kërkesa e tij nuk u realizua.

Në media u raportua se Latifi e Bardiqi nuk flisnin me muaj.

“Ka më shumë se dy muaj që Naim Bardiqi nuk komunikon me ministrin Latifi”, kishte thënë një burim për blicin.Bardiqi ka mandat katërvjeçar për të ushtruar pozitën e sekretarit në Ministrinë e Shëndetsisë.

Propozim-vendimi është bërë nga ish-ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ndërsa është aprovuar në mbledhjen e Qeverisë në muajit gusht të 2021-ës.

“Propozim-vendimi për vazhdimin e mandatit të z. Naim Bardiqi si sekretar i përgjithshëm i Ministrisë, bazohet në përformancën e shkëlqyer të tij në të gjitha aspektet e menaxhimit të mbikëqyrjes administrative. Ka treguar përformancë edhe në menaxhimin e mbikëqyrjen e vaksinimit dhe të luftimit të pandemisë në përgjithësi. Riemërimi i tij në pozitën e sekretarit krijon stabilitet e qëndrueshmëri institucionale që janë jashtëzakonisht të nevojshme në këto momente”, kishte thënë ish-ministri Vitia.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit