“E Majta” dorëzoi në Kuvend nismën për referendum

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.10.2022, 10:27

Partia politike “E Majta” ka dorëzuar dje në Kuvend nismën civile për nisjen e një referendumi të detyrueshëm dhe plotësues në nivel shtetëror për pyetjen e referendumit “A jeni për vazhdimin e negociatave me BE-në duke pranuar konkluzionet parlamentare të datës 16 korrik 2022?”.

Partia mblodhi 750 firma, të cilat i dorëzoi dje në arkivin parlamentar me pjesën tjetër të materialeve.

Dje në një konferencë për media në Kuvend, lideri i së majtës, Dimitar Apasiev, shprehu besimin se për këtë çështje do të kenë koordinim me deputetët e OBRM-PDUKM-së, por siç theksoi ai pret që të merren seriozisht.

Ndër të tjera ka paralajmëruar bllokadë të plotë të Kuvendit nëse kryeparlamentari Talat Xhaferi e refuzon edhe këtë iniciativë.

“Nuk presim pengesa, nëse kryeparlamentari Talat Xhaferi guxon të veprojë si gjyqtar kushtetues, do të fillojmë me bllokadë të plotë të Kuvendit”, tha Apasiev, duke shtuar se shpresojmë që kjo nismë për referendum të kalojë me mirëbesim.

Apasiev duke shpjeguar iniciativën tha se ajo ka të bëjë me ndryshimin e konkluzioneve ku dy pika kontestohen.

“Janë pika 1 dhe pika 3G, ku është futur propozimi “francez” dhe kuadri i negociatave. Praktikisht do të nënkuptonte se nga BE-ja do të pritej një kornizë e re negociuese pa kërkesat hegjemoniste bullgare të inkorporuara brenda. Kjo do të thotë se referendumi nuk është kundër BE-së, por bojkotimi i referendumit ose moslejimi i referendumit është një akt anti-BE. Deklarata demokratike e qytetarëve nuk mund të jetë kundër BE-së”, tha Apasiev javën e kaluar kur parashtroi iniciativën për referendum në KSHZ.

LSDM ende është i mendimit se opozita OBRM-PDUKM dhe E Majta po bëjnë gjithçka për të penguar rrugën e vendit drejt Bashkimit Evropian, prandaj, ata nuk duan të komentojnë nismën derisa ta shqyrtojnë atë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit