Eurovizion 2023 do të mbahet në Liverpool

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 08.10.2022, 09:36

Konkursi i këngës Eurovision 2023 do të zhvillohet në Mbretërinë e Bashkuar, pas fitores së Kalush Orkestrës nga Ukraina në Torino në maj. U vendos se eventi nuk mund të mbahej në vendin fitues për arsye sigurie.

Finalja e Madhe e Eurovision Song Contest 2023 do të zhvillohet në Liverpool Arena pranë lumit Mersey të shtunën më 13 Maj me gjysmëfinalet më 9 dhe 11 Maj.

BBC, së bashku me EBU, do të organizojnë ngjarjen vitin e ardhshëm në konsultim me UA:PBC, transmetuesin publik të Ukrainës.

Liverpooli u zgjodh pas një procesi të fortë ofertimi të qytetit që shqyrtoi objektet në vend, aftësinë për të akomoduar mijëra delegacione vizitore, ekuipazh, tifozë dhe gazetarë, infrastrukturën dhe ofertën kulturore të qytetit pritës në pasqyrimin e fitores së Ukrainës në 2022, e ndër të tjera, kriteret.

Një listë e shkurtër prej 7 qytetesh që përfshinte Birmingham, Leeds, Manchester, Sheffield dhe Newcastle, u shpall në gusht përpara se të ngushtohej në 2 qytete në shtator.

Glasgow dhe Liverpool u lanë më pas në garë për të pritur ngjarjen më të madhe të muzikës live në botë, e cila arriti mbi 175 milionë shikues në TV dhe në internet në vitin 2022.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit