Shkelja e karantinës, kërkohet falja e rasteve sociale në Maqedoni

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 08.10.2022, 09:18

Një grup deputetësh nga pushteti kanë përgatitur një ligj i cili do t’i falte qytetarët që jetojnë me ndihmë sociale e të cilët gjatë pandemisë së dy viteve të fundit, kishin shkelur rregullat dhe kishin dalur derisa ishin të prekur nga virusi apo ishin zënë jashtë gjatë orës policore.

Bëhet fjalë për dënime prej 2 deri në 4 mijë euro, shuma të cilat janë të pakapshme për qytetarët të cilët të ardhura të vetme e kanë nga ndihma sociale, ndërsa “larja” e dënimit me burg është thuajse e pamundur për shkak se burgjet janë të mbushura me autorë të krimeve më të rënda.

Ndërsa sa i përket rasteve të tjera ku shumë pronarë lokalesh, kafene dhe palestra shkelën rregullat e njëjta të cilat kishin për qëllim ndalimin e shpërndarjes së mëtejshme të virusit, deputetët thonë se kjo ide për ta nuk vlen. Ata do të duhet të paguajnë dënimet që veçmë janë vendime të prera gjyqësore. Si raste urgjente të cilat duhen gjykuar menjëherë janë të renditura edhe këto vepra penale: “Transmetim i sëmundjes infektive” – sipas nenit 205 të Kodit Penal dhe “Mos respektimi i rregullave shëndetësore gjatë epidemisë” – sipas nenit 206 të Kodit Penal, për të cilat do të falen qytetarët e varfër.

Në periudhën nga 01.01.2020 deri më 30.06.2022, Gjykata Penale dënoi 1223 persona për këto shkelje, të gjithë me gjobë prej 123.000 denarëve. Sipas rregullores ligjore, nëse gjoba nuk paguhet brenda dy viteve, atëherë gjykatësi e zëvendëson dënimin me burgim, ndërsa deri më tani janë marrë 280 vendime të tilla nga Gjykata Penale. Në të njëjtën periudhë janë kundërshtuar edhe 762 urdhra penalë të tjerë nga të pandehurit dhe për ta gjykata ka nxjerrë aktgjykim të formës së prerë, ku sanksioni është gjobë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit