“E Majta” dorëzon nismën për referendum kundër Marrëveshjes me Bullgarinë

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 07.10.2022, 16:21

Partia “E Majta” sot dorëzoi në Kuvendin e RMV-së nismën për referendum kundër Marrëveshjes me Bullgarinë.

Kryetari i kësaj partie Dimitar Apasiev deklaroi se kërkesa e dorëzuar në Kuvend është për referendum të detyrueshëm. Ai tha se janë grumbulluar 750 nënshkrime, ndërsa pyetja në referendum do të jetë “A jeni për vazhdimin e negociatave me BE-në me pranimin e konstatimeve të Kuvendit më 16 korrik të vitit 2022”.

Apasiev shtoi se pret që kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi ta vendos në rend dite nismën.

“Mendojmë se formulimi i këtillë i ndershëm, në aspekt juridik është korrekt dhe presim që të mos ketë pengesa në vijimin e mëtejmë të procedurës. Gjëja e vetme që duam ta potencojmë është problemet me të cilat u ballafaquam, përkatësisht krahas asaj që kemi procedurë më të rëndë në Evropë për grumbullimin e nënshkrimeve kishim edhe mungesën e ekipeve të plota të KSHZ-së”, tha Dimitar Apasiev.

Ndryshe, iniciativë për referendum për marrëveshjen mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, një muaj më parë dorëzoi edhe OBRM-PDUKM. Por kryeparlamentari, Talat Xhaferi e refuzoi nismën me arsyetimin se marrëveshja ishte ndërkombëtare dhe e ratifikuar në Kuvend dhe sipas Kushtetutës nuk mund të ndryshohet me ligj.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit