Spikeri 24-vjeçar s’duron dot më/ Vishet si grua teksa jepte lajmet: Jam trans!

Shkruar nga: F Tenolli | Publikuar më: 07.10.2022, 09:10

Një prezantues lajmesh televiziv lokal në Iowa njoftoi këtë javë në studio se tashmë do të identifikohet publikisht si një grua transgjinore.

Nora J.S. Reichardt, e cila ka raportuar lajmet e Local 5 WOI-TV që nga korriku 2021 me një emër tjetër, tha se për një kohë të gjatë nuk mendonte se do të ishte në gjendje të zbulonte identitetin e saj në transmetim.

“Nuk e dija nëse kishte një vend dhe një hapësirë për mua për të bërë këtë lloj pune që e kam dashur dhe e kam shijuar vërtet, ndërkohë që jam vetvetja ndërkohë që e bëj këtë”, tha ajo.

24-vjeçarja Reichardt u riprezantua në komunitet dhe ndau përvojën e saj të tranzicionit.

Ajo e bëri njoftimin gjatë një transmetimi lajmesh në lidhje me përvojën e saj të tranzicionit e cila ndodhi në të njëjtën ditë kur paraqiti zyrtarisht një kërkesë për ndryshim emri në gjykatat e Iowa-s, raporton Daily Mail.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit