Ekspertët paralajmërojnë: Mos e fikni bojlerin gjatë natës për të kursyer

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 06.10.2022, 23:56

Me rritjen e çmimeve dhe krizën energjitike që është paralajmëruar të gjithë po përpiqen të bëjnë gjithçka që munden për të kursyer pak para.

Për të kursyer sa më shumë disa njerëz kanë filluar t'i fikin bojlerët e tyre gjatë natës. Në pamje të parë, kjo mund të duket mjaft logjike, por ekspertët kanë paralajmëruar se kjo mund të çojë në rritje të faturës së konsumit të energjisë.

Duke folur për mediat, “Boiler Central” në Angli tha se është më mirë të ulni temperaturën e bojlerit(nëse mundeni) se sa ta fikni fare atë.

Nëse bojleri është i fikur dhe keni harruar ta ndizni përsëri, do të marrë kohë që uji të ngrohet dhe kjo do të sjellë më shumë harxhim energjie. Dhe nëse e fikni-ndizni në mënyrë të vazhdueshme bojlerin ai mund të prishet dhe kjo do t’ju shpenzojë më shumë para se sa mendonit të kursenit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit